... daň z tuku

06.10.2011 21:39

 

Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness,

před několika málo dny obletěla světem zpráva, že Dánsko se jako první stát vůbec rozhodl prolomit "bariéry" a zavedl tolik diskutovanou daň z tuku.
I bez hlubšího zamyšlení by většině lidem mělo být jasné, proč tento krok způsobil tak velký rozruch. Každá strana má dvě mince a v případě té Dánské, jejíž hodnota pomyslně vzroste o mnohamiliardové "nafouknutí" státní kapsy, tomu není jinak. Myšlenka vznosná a vítaná především zastánci zdravého životního stylu a státními úředníky, kteří se zoufale snaží zvrátit děsivé statistiky zdravotního stavu populace.
Fakt, že po přijetí tohoto zákona vzala většina obyvatel Dánska útokem obchody s potravinami a vykoupila vše, co obsahovalo nasycené tuky, ukazuje, že v myslích masy lidí, kteří ovládají ekonomiku, je něco nezdravého.
Také většina výrobců potravin nejásá nadšením z nově zavedených změn, protože kromě výroby nových etiket budou nuceni investovat i do změny složení některých svých produktů.
Daň se týká jen nasycených tuků, o kterých "chytré" tabulky tvrdí, že našemu zdraví škodí na mnoha úrovních.
To, že na zdraví srdce a cév má podobně zhoubný dopad i nadměrná konzumace některých nenasycených tuků z kategorie omega-6, už nikdo nedaní.
Sníženou antioxidační kapacitu, která zvyšuje oxidační stres a tím podporuje oxidaci tuků v těle, do daňových tabulek také nezahrnuli.
Naúčtovat stejnou daň margarínům i máslu jde ruku v ruce s tradicí "Všichni jsou si rovni" - nikdo na této úrovni není ochoten řešit rozdíl v dopadu na naše zdraví jinak než s ohledem na množství energie.
I přes neúprosné tvrzení statistik, které tvrdí, že nejčastější příčinou nadváhy je vysoký příjem tuků, taková daň nic nevyřeší. Alespoň ne na úrovni populačního zdraví.
Je potřeba ale jednat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá - "vlčí" politik si nacpe břicho navýšením příjmu do státní pokladny a chudák "koza" v podobě běžné populace
bude mít na krátkou chvíli radost z toho, že se někdo stará o její zdraví.
To by se v Kocourkově, kde každý raději zvedne zadek a o svoje zdraví se z hlediska prevence postará sám, nikdy nestalo.
Hlubší zamyšlení na www.receptyprozdravi.cz/video/63-dan-z-tuku :o)


Přeji pohodový den

Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz
 www.facebook.com/mgrmartinjelinek 
www.receptyprozdravi.cz 
www.martinjelinek.eu 

© 2010-2012 WebMaster a-dvorak@seznam.cz

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode