... karoteny

02.08.2011 15:10

 

Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness,

jakmile začne léto klepat na dveře a s ním i vidina cestování za sluncem a chytání atraktivního "bronzu", dramaticky se zvýší prodej doplňků stravy s obsahem karotenů.
Respektive mělo by se jednat o skupinu karotenů.
Skutečnost je taková, že většina z nás volí cenově levnější skupinu výrobků s obsahem samotného
beta karotenu s vědomím, že efekt bude stejný.
Je tento dojem skutečný nebo je realita někde jinde?
Karoteny jsou látky, které si rostliny vytváří nejen z důvodu adaptace na prostředí, ve kterém se nachází. Mají různé barvy, celkem je jich popsáno více než 600.
Hlavní důvod jejich existence spočívá v jejich schopnostech eliminovat negativní dopad UV záření ze světelných paprsků. Díky tomu má rostlina šanci na přežití.
Aby existence takových látek měla smysl, je potřeba, aby se v rostlinách koncentrovaly především na povrchu - nejvíce jich tedy najdeme ve slupkách plodů nebo v listech.
Jakou že to má souvislost s naším sluněním?
Určitá část těchto látek má schopnost se v našem těle ukládat do hlubokých vrstev kůže a kromě toho, že ve vyšších dávkách pokožku nepřirozeně zbarvují do žlutooranžova, projevují se podobným způsobem jako v rostlinách.
Mají antioxidační účinky a nepopiratelný vliv na zmírnění dopadu UV paprsků při zvýšené sluneční expozici.
Je tedy logické, že máme tendence podléhat reklamám, které tvrdí, abychom užívali právě tyto konkrétní produkty za účelem dosažení ještě bronzovějšího efektu.
Je tedy někde zakopaný pes?
I přesto, že nechceme za každou cenu malovat čerta na zeď, vyplatí se tady trochu přemýšlet.
Většina produktů zaměřených tímto směrem obsahuje iozolovanou formu beta karotenu. I toto má svoji logiku - beta karoten je prakticky nejčastěji se vyskytujícím karotenem v rostlinách a navíc jej umíme vcelku snadno a především levně vyrábět synteticky.
Tím je úspěch zaručen - za pár korun si koupím skutečně účinnou látku a z dovolených se vracím jako věrná kopie fotoshopem upravených modelů z reklamních šotů.
Jediné, co nás zajímá, je krátkodobý efekt, který takový levný doplněk skutečně splní.
Zkusme se ale zamyslet nad tím, že ŽÁDNÁ rostlina neobsahuje pouze jednu složku. Tedy například poze beta karoten.
VŽDY jsdou přítomni další příbuzní, jako například alfa, gama, delta karoteny nebo další kamarádi typu luteinu, zeaxantinu, kapsantinu a desítky dalších.
Matka Příroda to takto chtěla, Matka Příroda to takto zařídila.
A nutno podotknout, že věděla, co dělá. Účinek těchto antioxidantů spočívá ve vzájemném "bratříčkování". Jeden podporuje účinek toho druhého, vzájemně na principu synergického
efektu vytváří dokonalou harmonii.
Pokud budu užívat pouze samotný beta karoten, očekávaného efektu dosáhnu. Potíž je v tom, že očekávám pouze vizuální efekt.
V dnešní době je všeobecně známo (na základě několika studií provedených v různých koutech planety), že konzumace samotného beta karotenu např. u kuřáků zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic.
Další studie prokázaly, že konzumace směsi karotenů má přesně opačný účinek.
Média tyto informace šíří vcelku poctivě, i přesto statistiky letních prodejů doplňků stravy s obsahem karotenů stále ukazují, že se situace nemění.
Proč se starat o svoje zdraví, když za několik málo dní a ještě méně peněz získám VIDITELNÝ výsledek.
Co oči nevidí, zdraví nebolí...


Přeji pohodový den


Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz
www.facebook.com/mgrmartinjelinek
www.martinjelinek.eu

© 2010-2012 WebMaster a-dvorak@seznam.cz

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode