rašelina

11.04.2010 22:13


Hezký den všem odběratelům Průvodce wellness,

u z antického Řecka se nám dochovaly záznamy o používání rašeliny nejenom jako hnojiva do půdy, ale i pro léčebné terapie. Ne každý bude s největší      
                            pravděpodobností ochoten
 bez předchozího poučení na sebe naplácat tento "humus" s očekáváním zlepšení zdravotního stavu, přesto je tato metoda stále oblíbenější a rozšířenější.      
                                        V čem spočívá zázrak?
Rašelina vzniká biologickou degradací z organických materiálů - rostlin i živočichů - v kyselém a anaerobním prostředí.
To znamená, že z odumřelých částí rostlin i živočichů se v rašeliništích, což jsou nejčastěji různé bažiny a močály, dochází k tzv. procesu humifikace, neboli vzniku složitých organických sloučenin. Komplexní směs takto vzniklých organických látek má velmi nízké pH - většinou se pohybuje v rozmězí od 2 do 6, je tedy velmi kyselé.
I přesto, že se léčivých účinků rašeliny využívá již několik tisíc let, současná společnost přišla na rozšířené možnosti terapeutického využití. Dnes tomuto oboru říkáme balneoterapie - používají se koupele, zábaly nebo obklady
z rašeliny ze schválených zdrojů, navíc s možností použití různých druhů rašeliny s odlišným obsahem účinných látek i kyselosti (sirné, železité nebo např. salinické rašeliny, které obsahují vyšší množství alkalických látek).
A pokud takový materiál aplikujeme ve vhodných podmínkách na kůži, mohou se doslova dít zázraky - zastoupené látky jsou velmi rychle vstřebávány kůží a podporují nejen detoxikaci organismu, ale i regeneraci tkání v těle. Koupele či zábaly se používají v různých teplotních podmínkách, nejčastěji nad 45?C (vyšší teplota zrychluje proces vstřebávání látek kůží), je možné ale použít i chladovou aplikaci pod 15?C.
Optimální doba zábalu či koupele se pohybuje kolem 20 minut, byly tak prokázány velmi zajímavé efekty - nejčastěji v souvislosti se zmírněním či odstraněním kožních problémů (kdo trpí dermatitidami, neměl by si nechat ujít možnost vyzkoušet takový postup) včetně potlačení vnějších projevů lupénky (i přesto, že je lupénka problémem na autoimunitní bázi, umí zábaly z rašeliny dočasně potlačit její projevy). Velmi oblíbená je balneoterapie při chronických zánětech, sportovci ji využívají pro urychlení pozátěžové regenerace či celkovém přetrénování organismu.
Protože rašelina obsahuje i látky z kategorie fytoestrogenů (rostlinných sloučenin s chemickou strukturou i účinkem podobným ženskému hormonu estrogenu), některé lázně využívají těchto vlastností k podpůrné léčbě mnoha ženských chorob.
Kdo má v oblibě saunování, určitě přivítá možnost na sebe naplácat speciálně k tomu určenou rašelinu - po několika minutách aplikace se vyplatí si na půlhodinu lehnout v suchém zábalu na lůžko a vychutnávat dozvuky této přírodní terapie.
                      Pokud nevyhovuje sauna, nabízí se možnost koupelí, efekt je prakticky totožný.
Balneoterapii dnes nabízejí nejenom lázně nebo masážní ústavy, je možné se s ní setkat i v kosmetických salonech, navíc je finančně dostupná i pro domácí použití.
Představa, že mě trápí ekzémy a klasická léčba v podobě mastí s kortikoidy není účinná, neváhám ani minutu...

    
Přeji pohodový den


Mgr. Martin Jelínek
www.kurzyatac.cz

© 2010-2012 WebMaster a-dvorak@seznam.cz

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode